Cenne butelki odkryte podczas remontu

21 listopada 2019
Fotografia. Trzy butelki do wina o ciemnym zabarwieniu i jedna z jasnego szkła pokryte kurzem, przed nimi ustawione kieliszki do wina z odrobiną napoju w środku.

Cenne butelki odkryte podczas remontu

Fotografia. Trzy butelki do wina o ciemnym zabarwieniu i jedna z jasnego szkła pokryte kurzem, przed nimi ustawione kieliszki do wina z odrobiną napoju w środku.

W trakcie prac remontowych w rezydencji w Kozłówce, w jednej z piwnic oficyny pałacowej odkryto kilkanaście butelek wina. Wśród znalezionych 15 butelek są wina czerwone i białe pochodzące z różnych francuskich winnic. Butelki nie posiadają etykiet, ale na podstawie zachowanych na korkach kapturków do tej pory udało się ustalić winnice: Château Branaire-Ducru i Cantenac Médoc.

Na znalezisko natrafiono w jednej z piwnic oficyny, a miejsce odkrycia wskazuje na to, że wina pochodzą sprzed 100 lat, czyli z czasów Konstantego Zamoyskiego, I ordynata kozłowieckiego.

Po wstępnym oczyszczeniu, butelki zostały zabezpieczone i obecnie są przechowywane w podobnych warunkach, w jakich przetrwały przez te wszystkie lata – obsypane piaskiem, w niskiej temperaturze i bez dostępu światła.

W czwartek, 21 listopada w muzeum odbyło się spotkanie z Wojciechem Bońkowskim (wydawcą pisma „Ferment”) oraz Robertem Mielżyńskim (enologiem, podróżnikiem i pasjonatem wina), którzy pobrali próbki wina metodą nieinwazyjną oraz udzielili wstępnych porad w sprawie dalszego postępowania z tym cennym znaleziskiem. Określenie dokładnego wieku, pochodzenia i wartości znaleziska wymaga dalszych, szczegółowych badań. Po zakończeniu remontu muzeum planuje prezentowanie butelek z winem w nowo powstałych ekspozycjach.
To już kolejne odkrycie pamiątek z przeszłości podczas wielkiego remontu w Kozłówce. Na początku roku odkopano piec z początku XX w. będący częścią systemu ogrzewania kaplicy pałacowej.

Prace remontowe w zespole pałacowym w Kozłówce odbywają się w ramach projektu „Przebudowa, rewitalizacja i konserwacja budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce (dwie oficyny, stajnia, teatralnia) z adaptacją na cele kulturowe i turystyczne”, dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020”. Ze zmodernizowanych obiektów będzie można korzystać już na początku 2021 roku.

 

Alert Systemowy