Autor: Beata Filipowicz

Imieniny Hrabiny

7 lipca 2022
Kolorowa fotografia. Niewielki bukiet wykonany z bladoróżowych róż, nierozkwitniętych pąków piwonii i ciemnoróżowych drobnych kwiatów Żurawki. Całość bukietu ułożona jest na ciemnozielonych listkach z białymi plamkami.

Imieniny hrabiny

Kolorowa fotografia. Niewielki bukiet wykonany z bladoróżowych róż, nierozkwitniętych pąków piwonii i ciemnoróżowych drobnych kwiatów Żurawki. Całość bukietu ułożona jest na ciemnozielonych listkach z białymi plamkami.

W najbliższą niedzielę – 10 lipca, świętujemy „Imieniny Hrabiny”!

Pod tym hasłem kryją się atrakcje, które przygotowaliśmy, żeby uczcić trzy wspaniałe kobiety z rodu Zamoyskich – Anielę z Potockich Zamoyską, żonę Konstantego, I ordynata kozłowieckiego, Annę z Mycielskich Zamoyską, matkę Konstantego, oraz Różę z Potockich Zamoyską, żonę Stanisława i matkę Adama, II ordynata.

Były to damy „wielkiej łagodności i dobroci charakteru”, cenione i kochane przez rodzinę, przyjaciół oraz służbę i pracowników majątku. Miłością darzyły wszystko, co piękne i dobre – dzieci, kwiaty, sztukę. Właśnie w tych aspektach zostanie przywołana pamięć o nich.

W programie wydarzenia zaplanowaliśmy pokaz florystyczny bukietów z kwiatów polno-ogrodowych połączony z opowieściami o kwiatach, zwyczajach i savoir-vivre ziemiańskim, który poprowadzi mistrz florysta Piotr Marzec.

Odwiedzający muzeum będą mogli spróbować swoich sił w grze petanka (franc. pétanque), czyli w bule. Ta bardzo popularna wśród mieszkańców Europy Zachodniej gra jest świetnym sposobem na spędzenie czasu z bliskimi na świeżym powietrzu. O zasadach gry w bule i o przyjemnej rywalizacji będą opowiadać przedstawiciele Lubartowskiego Klubu Petanque.

„Imieniny Hrabiny” zbiegły się również z obchodzonym 7 lipca Dniem Czekolady. W związku z tym w zabytkowych wnętrzach pałacowych, wyjątkowo zwiedzanych w towarzystwie dam ubranych w stylowe suknie, obejrzymy naczynia do serwowania gorącej czekolady.

Po wyjściu z Pałacu będzie można namalować swój kwiat do wielkiego imieninowego bukietu.


W programie:

Zwiedzanie Pałacu | PAŁAC | 10:00 – 16:00 | wg cennika

W tym wyjątkowym dniu pałacowe wnętrza będzie można obejrzeć w towarzystwie dam ubranych w stylowe suknie.

Gra w bule |przy Teatralni | 11:00 – 15:00 | bezpłatnie

Na kilku boiskach, zlokalizowanych przy Teatralni, będzie można spróbować swoich sił w grze petanque (bule). O zasadach gry i o przyjemnej rywalizacji będą opowiadać przedstawiciele Lubartowskiego Klubu Petanque.

Pokaz florystyczny | dziedziniec główny, przy Pałacu | 12:00 | bezpłatnie

Przy głównym wejściu do Pałacu odbędzie się pokaz florystyczny bukietów z kwiatów polno-ogrodowych połączony z opowieściami o kwiatach, zwyczajach i savoir-vivre ziemiańskim, który poprowadzi mistrz florysta Piotr Marzec.

Wielki bukiet imieninowy | przy Pałacu | 10:00 – 16:00 | bezpłatnie

By sprawić jeszcze większą przyjemność kozłowieckim solenizantkom, będzie można „podarować” swój kwiat do wielkiego imieninowego bukietu.

Alert Systemowy