Autor: Katarzyna Kot

Ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Losy rodzin i siedzib ziemiańskich z perspektywy roku 1944” – Kozłówka, 17-18 października 2024 r.

28 marca 2024
Infografika do VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, pod tytułem Losy rodzin i siedzib ziemiańskich z perspektywy roku 1944; planowanej w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce w dniach 17-18 października 2024 roku. Tło w tonacji rozbielonej miejscami głębokiej czerwieni z wkomponowaną fotografią budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce.

Losy rodzin i siedzib ziemiańskich z perspektywy roku 1944; konferencja naukowa, Kozłówka 17-18.10.2024

Infografika do VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, pod tytułem Losy rodzin i siedzib ziemiańskich z perspektywy roku 1944; planowanej w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce w dniach 17-18 października 2024 roku. Tło w tonacji rozbielonej miejscami głębokiej czerwieni z wkomponowaną fotografią budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zaprasza do aktywnego uczestnictwa w VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, zaplanowanej w dniach 17-18 października 2024 roku. Wydarzenie to związane jest z jubileuszem 80-lecia istnienia Muzeum w dawnej rezydencji rodziny Zamoyskich w Kozłówce.

W tym wyjątkowym roku 2024 zaprezentujemy wystawę czasową pod tytułem „1944. Meandry historii”, otwartą w terminie 26 lipca – 1 grudnia 2024 roku. Dotyczyć ona będzie losów majątków ziemiańskich i warunków egzystowania tego środowiska, realiów życia ziemiańskiego w latach 40. XX wieku oraz ich zmiany w następstwie reformy rolnej 1944 roku.

Zwieńczeniem i podsumowaniem wystawy będzie jesienna konferencja naukowa pod tytułem Losy rodzin i siedzib ziemiańskich z perspektywy roku 1944. Jest to kontynuacja tradycji kozłowieckich spotkań w ramach cyklu „Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie”, rozszerzanego niekiedy, wedle potrzeb badawczych, o inne regiony.

Przewidujemy szeroki i przekrojowy zakres merytoryczny obu tych przedsięwzięć. W ciągu dwóch dni sesyjnych chcielibyśmy dotknąć aspektów artystycznych (architektura siedzib, wystrój i wyposażenie, prywatne kolekcje), historycznych, politycznych, dokumentacyjnych, obyczajowych, gospodarczych aż po socjologiczne. Nieuniknione będą zapewne także ujęcia martyrologiczne pojedynczych losów przedstawicieli warstwy ziemiańskiej – tej, którą represje miały wyeliminować ze struktury społecznej. Pozostawiamy także przestrzeń dla osobistych refleksji oraz rodzinnych opowieści i wspomnień.

17 października, po obradach sesyjnych, chcemy zorganizować również spotkanie z przedstawicielami środowiska ziemiańskiego. Będziemy rozmawiać o zasobie materiałów źródłowych pozostających w archiwach rodzinnych oraz aktualnych możliwościach badawczych, realizowanych w oparciu o te materiały.

Naukowców i pasjonatów historii, a także przedstawicieli rodzin ziemiańskich, zainteresowanych udziałem w konferencji, prosimy o przygotowanie referatu lub komunikatu. Kontynuując serię wydawniczą, planujemy wydawnictwo posesyjne (publikacja punktowana w lubelskim Wydawnictwie Werset).

Udział w konferencji jest bezpłatny. W dalszej korespondencji poinformujemy Państwa o kwestiach organizacyjnych planowanej sesji. Muzeum nie zapewnia miejsc noclegowych, ale możemy służyć informacjami na temat możliwości zakwaterowania w najbliższej okolicy na czas trwania spotkania. Dla prelegentów przewidziany jest serwis obiadowy.

Jeśli są Państwo zainteresowani tym wydarzeniem, prosimy o przesłanie do 31 maja 2024 roku formularza zgłoszeniowego wraz z abstraktem konferencyjnym, zawierającym do 300 słów. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru referatów w przypadku dużej liczby zgłoszeń oraz wykorzystania abstraktów w materiałach promujących sesję i wystawę czasową poświęconą tej tematyce.

Merytoryczną opiekę nad wydarzeniami sprawuje prof. dr hab. Tadeusz Epsztein oraz oddział lubelski Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.

Konferencję Losy rodzin i siedzib ziemiańskich z perspektywy roku 1944 objął swoim patronatem Instytut Historii Uniwersytetu w Siedlcach oraz siedlecki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Uprzejmie prosimy również o rozpowszechnianie niniejszego zaproszenia wśród osób zainteresowanych tą tematyką.

Wszelkich informacji na temat planowanej konferencji udziela p. Katarzyna Kot, tel.: 81 852 83 25, e-mail: galeria@muzeumzamoyskich.pl.

Formularz zgłoszeniowy

 

 

 

Alert Systemowy