Pomnik Lenina w Holandii

22 lutego 2019
Pomnik Lenina

Pomnik Lenina

Pomnik Lenina

W ramach podejmowania współpracy z ośrodkami muzealnymi za granicą od 22 lutego 2019 roku obiekty ze zbiorów Muzeum Zamoyskich w Kozłówce prezentowane są w Nationaal Militair Museum w Soest w Holandii. Stanowią ważne elementy ekspozycji zatytułowanej „When the Russians come” („Kiedy przybędą Rosjanie”). Wystawa porusza zagadnienia związane z okresem tzw. zimnej wojny na terenie krajów niderlandzkich.

Kwestie dotyczące wyścigu zbrojeń, w którym uczestniczyły kraje Europy Zachodniej i Wschodniej uzupełnione zostały o różnorodne aspekty walki politycznej i ideologicznej, toczonej od czasu Rewolucji Październikowej w Rosji.

Pierwszym z prezentowanych muzealiów jest jeden z naszych najbardziej rozpoznawalnych eksponatów – pomnik Włodzimierza Lenina autorstwa Dmitrija Pietrowicza Szwarca. Historia rzeźby sięga połowy XX wieku. 23 lipca 1950 roku przy słynnym Muzeum Lenina w Poroninie odsłonięto pomnik Lenina jako dar robotników leningradzkich. Muzeum w Poroninie istniało od 1947 roku, prezentując wystawę stałą dotyczącą pobytu Włodzimierza Lenina w Krakowie i na Podhalu w latach 1912–1914. W 1990 roku muzeum zakończyło swoją działalność a pomnik zdemontowano. Do Kozłówki rzeźba została przekazana w maju 1999 roku przez Pracownię Konserwacji Zabytków S.A. w Krakowie.  Monument jest elementem stałej ekspozycji plenerowej Galerii Sztuki Socrealizmu. Ma 260 cm wysokości i waży 930 kg.

Drugim eksponatem użyczonym na wystawę do Holandii jest olejny portret Józefa Stalina, namalowany przez Aleksandra Winnickiego około 1953 roku.

Holenderską wystawę można oglądać w Nationaal Militair Museum do 1 września 2019 roku. Po tym terminie nasze muzealia wrócą do Kozłówki.

https://www.nmm.nl/

https://www.facebook.com/NationaalMilitairMuseum

Alert Systemowy