- Strona główna
- Wydarzenia
- Weekend majowy w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Tegoroczny weekend majowy w Muzeum Zamoyskich tradycyjnie będzie obfitował w liczne wydarzenia i atrakcje. Poza zwiedzaniem stałych muzealnych ekspozycji (Pałacu, Kaplicy, Powozowni, dwóch galerii sztuki socrealistycznej oraz dwóch wystaw czasowych: „Europa w rodzinie” i „Fajans holenderski ze zbiorów Jana Jaworskiego. Motywy zdobnicze XVII-XX wieku”) muzealni goście będą mogli wziąć udział m.in. w spotkaniach z przedstawicielami służb mundurowych, pokazie udzielania pierwszej pomocy, a także wernisażu wystawy planszowej „Cyfryzacja 3D polskiego dziedzictwa sakralnego w USA 2022–2024”.
1 maja – Mundurowa Majówka
Mundurowa Majówka to kulturalno-edukacyjne wydarzenie przybliżające działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Kozłówce, które zaliczało się do modelowych gniazd organizacji sokolskiej, oraz innych służb mundurowych związanych z Kozłówką i regionem. W programie zaplanowano między innymi: konferencję „Mundur w służbie Ojczyzny”, prezentacje sprzętu strażackiego, wozów bojowych i sprzętu gaśniczego oraz sprzętu wojskowego różnych formacji, pokaz możliwości bojowych strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozłówce czy warsztaty udzielania pierwszej pomocy.
Gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Kozłówce powstało w 1924 roku z inicjatywy Adama Zamoyskiego. W działalności propagującej sport, gimnastykę i zdrowy styl życia Adama Zamoyskiego wspierała rodzina. Młodszy syn Michał objął stanowisko prezesa gniazda kozłowieckiego, a starszy, Aleksander Leszek, został naczelnikiem gniazda i instruktorem drużyn sokolich. Żona Aleksandra, Jadwiga z Brzozowskich, pełniła funkcję związkowej naczelniczki sokolic, zajmowała się organizacją zlotów i kursów sokolich w Kozłówce. W latach 1933–1946 była pierwszą przewodniczącą Komitetu Technicznego Kobiet FIG (Międzynarodowej Federacji Gimnastyki).
Członkami kozłowieckiego gniazda byli głównie oficjaliści majątku, służba pałacowa i folwarczna oraz młodzież, także z rodzin chłopskich. Dla chętnych tworzono też dodatkowe oddziały na terenie ordynacji kozłowieckiej, m.in. w Nowodworze, Dysie i Nasutowie.
Organizowane licznie zloty i kursy sokole oraz zawody sportowe przyniosły Zamoyskim duży rozgłos w kraju i za granicą. Na terenie majątku odbywały się także przygotowawcze kursy przedolimpijskie, m.in. uczestników olimpiady w Amsterdamie w 1928 roku oraz w Berlinie w 1936 roku.
Kozłówka stała się ogólnopolską areną dla rozwoju powszechnej kultury fizycznej i miejscem kształtowania ludzkich charakterów i postaw społecznych, zgodnie z mottem organizacji „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.
Szczegółowy program:
10:00 stoiska informacyjne różnych formacji mundurowych (dziedziniec pałacowy)
11:00 konferencja „Mundur w służbie Ojczyzny” (Teatralnia, I piętro)
13:00 Pokaz możliwości bojowych Państwowej Straży Pożarnej – symulacja akcji ratowniczo-gaśniczej
14:00 Warsztaty z pierwszej pomocy (obsługa AED)
15:00 Zakończenie
Dodatkowo:
- ognisko dla wszystkich w godzinach 11:00 – 14:00 (prowiant we własnym zakresie lub możliwość zakupu na miejscu)
- tor przeszkód dla dzieci przygotowany przez Drużyny Polowe TG „Sokół”
- przedstawienie życia obozowego w wykonaniu druhów z ZHR Lubartów
Prezentacje:
- broni historycznej
- wozów bojowych i sprzętu gaśniczego
- sprzętu wojskowego różnych formacji
3 maja – „Witaj Maj! Trzeci Maj!” oraz obchody Dnia Polonii i Polaków za granicą
234 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie – po amerykańskiej – nowoczesna ustawa zasadnicza, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Konstytucja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną oraz regulowała organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. Święto Narodowe Trzeciego Maja pierwotnie zostało ustanowione w 1919 roku, a następnie przywrócone w 1990 r.
Chcąc wpisać się w obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – wspólne odtańczenie najbardziej znanego polskiego tańca – poloneza. Pokazowy taniec zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca „Sokół” z Kamionki. Po wspólnym korowodzie odbędzie się krótki koncert pieśni patriotycznych również w wykonaniu Zespołu „Sokół”.
Również tego dnia, z uwagi na przypadający 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą, zapraszamy na wernisaż wystawy planszowej „Cyfryzacja 3D polskiego dziedzictwa sakralnego w USA 2022–2024”, połączony z wykładem dr. hab. inż. Jerzego Montusiewicza, prof. Politechniki Lubelskiej, kierownika projektu.
Szczegółowy program dnia:
10:00 Msza święta Za Polonię i Polaków za Granicą (Kaplica)
11:00 wernisaż wystawy „Cyfryzacja 3D polskiego dziedzictwa sakralnego w USA 2022-2024” oraz wykład dr. hab. inż. Jerzego Montusiewicza, prof. Politechniki Lubelskiej, kierownika projektu (Kaplica)
12:00 odtańczenie poloneza pokazowego przez Zespół Pieśni i Tańca „Sokół” z Kamionki (Dziedziniec pałacowy)
12:15 zaproszenie do wspólnego odtańczenia poloneza (Dziedziniec pałacowy)
12:30 mini koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Sokół” z Kamionki (dziedziniec pałacowy)
13:00 Zakończenie
𝐏𝐨𝐝𝐜𝐳𝐚𝐬 𝐝ł𝐮𝐠𝐢𝐞𝐠𝐨 𝐦𝐚𝐣𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨 𝐰𝐞𝐞𝐤𝐞𝐧𝐝𝐮 𝐰𝐬𝐳𝐲𝐬𝐭𝐤𝐢𝐞 𝐦𝐮𝐳𝐞𝐚𝐥𝐧𝐞 𝐞𝐤𝐬𝐩𝐨𝐳𝐲𝐜𝐣𝐞 𝐛𝐞̨𝐝𝐚̨ 𝐨𝐭𝐰𝐚𝐫𝐭𝐞 𝐰 𝐠𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧𝐚𝐜𝐡:
• czwartek – piątek: 10:00 – 16:00
• sobota – niedziela: 10:00 – 17:00
Zwiedzanie pałacu odbywa się w grupach do 25 osób, pod opieką przewodnika. Czas zwiedzania wynosi około 50 minut. Ze względu na ograniczoną liczbę osób mogących przebywać jednocześnie w pomieszczeniach, może wystąpić konieczność oczekiwania na wejście.
Pozostałe ekspozycje, takie jak Kaplica, Powozownia, Lapidarium, dwie galerie sztuki socrealistycznej, „Rodzinny Album” oraz dwie wystawy czasowe – „Europa w rodzinie” i „Fajans holenderski ze zbiorów Jana Jaworskiego. Motywy zdobnicze XVII–XX wieku” – można zwiedzać indywidualnie.
Szczegółowe godziny otwarcia: https://www.muzeumzamoyskich.pl/godziny-otwarcia