Slow Art Day „Alegoria powonienia”

27 kwietnia 2019
Slow Art Day „Alegoria powonienia”

Slow Art Day „Alegoria powonienia”

Slow Art Day „Alegoria powonienia”

Każde dzieło sztuki ma swoją historię do opowiedzenia… Z okazji Dnia Wolnej Sztuki (Slow Art Day) zapraszamy do kontemplacji jednego z obrazów znajdujących się w zbiorach Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

W związku z motywem przewodnim Dnia Wolnej Sztuki, którym w tym roku jest miłość, proponujemy możliwość medytacji nad obrazem „Alegoria powonienia”. Płótno pochodzi z XVI w. i wykonane zostało w Wenecji, w kręgu malarzy związanych z pracownią Jacopa Tintoretta lub jego syna Domenica. Przedstawia klasyczny przykład personifikacji zmysłu węchu – jako młodej kobiety w antycznych szatach z przynależnymi atrybutami – kwiatami i psem. W XVI i XVII w. takie przedstawienie było też symbolem pory wiosennej, siły natury i miłości.

Powolne i dokładne obejrzenie tego dzieła sztuki umożliwi jego reprodukcja w odpowiedniej skali, ze szczegółowym opisem całej kompozycji i objaśnieniem licznych symboli. Wydruk przedstawimy w Kaplicy Pałacowej, gdzie bez narzuconego tempa i ograniczeń czasowych, będzie można przyjrzeć się najdrobniejszym detalom obrazu.

Oryginalne płótno zostanie zaprezentowane w Salonie Czerwonym ekspozycji pałacowej.

Można ją zwiedzać w godzinach 10.00 – 16.00 na podstawie biletów wstępu. Wstęp do Kaplicy Pałacowej jest bezpłatny.

Alert Systemowy