Autor: Katarzyna Kot

„W ramie zamknięte”

5 kwietnia 2022
Plakat do wystawy "W ramie zamknięte"

Plakat do wystawy "W ramie zamknięte"

Plakat do wystawy "W ramie zamknięte"

Jak to jest stanąć twarzą w twarz ze sztuką? Sztuką, która czasem nuży, innym razem zaskakuje, może bulwersuje albo też rozczula…

W Muzeum Zamoyskich w Kozłówce spróbujemy za pomocą jednego obrazu zaprezentować to, czemu czasem poświęca się całe wystawy. Od kwietnia do listopada 2022 roku, co miesiąc, w Galerii Sztuki Socrealizmu zaprezentujemy jedno płótno, starannie wybrane z naszej bogatej kolekcji. Pokażemy kompozycje o bardzo różnej tematyce, aby przedstawić różne aspekty twórczości artystów lat 50. i 60. XX wieku.

Pokazowi towarzyszyć będzie prezentacja na ekranie multimedialnym, w której opowiemy o tym obrazie nieco więcej – przybliżymy wybrane fragmenty w powiększeniu i przypomnimy, zapomniane już nieco, sylwetki malarzy.

Zapraszamy do samodzielnego odkrywania historii zamkniętych w jednej ramie.

Jest to pierwsza propozycja, którą otworzymy nowy sezon turystyczny w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Wydarzenie zaplanowaliśmy w przestrzeni Galerii Sztuki Socrealizmu. Ta szczególna ekspozycja od wielu lat posiada zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jesteśmy świadomi, że obecna sytuacja międzynarodowa stawia przed nami ważne zadania edukacyjne. Byliśmy i będziemy miejscem, gdzie jasno wybrzmiewa ostrzeżenie przez wszelkimi reżimami totalitarnymi. Jak napisał kiedyś pierwszy kustosz tej ekspozycji Jacek Szczepaniak: „O ile pałac w Kozłówce jest przykładem ochrony dziedzictwa europejskiego, galeria stanowi przestrogę przed jednym z największych dla tego dziedzictwa zagrożeń”.

 

Katarzyna Kot

Alert Systemowy