- Strona główna
- Wydarzenia
- Eksponaty z Kozłówki z wizytą w Warszawie i Szczecinie
Filiżanka ze spodkiem
Nasze bogate zbiory rzemiosła artystycznego cieszą się też zainteresowaniem innych muzeów.
Wybrane eksponaty gościły niedawno na wystawie „O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach”, zrealizowanej przez Muzeum Narodowe w Kielcach, a teraz prezentowane są w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Wśród wypożyczonych z Kozłówki obiektów szczególną atrakcją cieszy się porcelanowa figurka Bachusa siedzącego na beczce z misternie oddanymi detalami, wykonana w manufakturze miśnieńskiej około 1740 r., a także wyjątkowa konfituriera z zestawem 12 łyżeczek – dzieło paryskiego złotnika z przełomu XVIII i XIX wieku. Na wystawie w Szczecinie można też obejrzeć inne miśnieńskie wyroby z kozłowieckiej kolekcji: filiżankę do czekolady (ok. 1780 r.), herbatnicę (1735-1740), terynę zwieńczoną postacią putta (ok. 1760 r.) oraz część serwisu do kawy i herbaty zdobionego scenkami militarnymi (1763-1774). Ciekawymi zabytkami są także podróżne etui dopasowane kształtem do wykroju pojedynczych sztućców oraz większy futerał z przegródkami na sztućce stołowe.
Przeniesioną nad Odrę prezentację tworzy ponad pięćset obiektów wypożyczonych z kilkunastu placówek muzealnych. W przekrojowy sposób przedstawiają splendor dawnych jadalni, wyposażenie kuchni i pomieszczeń kredensowych. Pokazują sztukę kulinarną od procesu przygotowywania potraw, według starych receptur, do serwowania dań w eleganckiej spektakularnej oprawie.
W Muzeum Warszawy od 6 lutego 2020 roku można oglądać wystawę prezentującą dorobek warszawskiej pracowni brązowniczo-grawerskiej rodziny Mieczników, której 74-letnia historia zbiega się z losami stolicy.
Likwidując firmę w 2010 roku, właściciele Marta i Jerzy Miecznikowie przekazali do zbiorów Muzeum Zamoyskich w Kozłówce kolekcję obejmującą ok 70 obiektów, z których 49 zostało udostępnionych na warszawską ekspozycję.
Muzeum Warszawy zbiera historie stołecznych rzemieślników, zachowuje ślady po warsztatach i pracowniach, które zniknęły już z mapy Warszawy. Na wystawie „Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników” prezentowany jest dorobek pracowni, w którym znalazło odbicie życie polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne Warszawy.
Wystawa „O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach”, Galeria Gotycka Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, 21 listopada 2019 – 1 marca 2020 r.
Wystawa „Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników”, Muzeum Warszawy, 6 lutego – 10 maja 2020 r.
Filiżanka ze spodkiem
2_mpk_cs_19_3_pm2014.jpg
3_mpk_zm_1313_1325_1_pj2009.jpg