Pomnik Lenina wrócił do Kozłówki

7 kwietnia 2020
Pomnik Włodzimierza Lenina, postać całościowa. Rzeźba z brązu o wymiarach 260 x 120 x 75 cm ułożona poziomo na drewnianej podstawie.

Pomnik Włodzimierza Lenina

Pomnik Włodzimierza Lenina, postać całościowa. Rzeźba z brązu o wymiarach 260 x 120 x 75 cm ułożona poziomo na drewnianej podstawie.

Pomnik Włodzimierza Lenina powrócił do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce z Nationaal Militair Museum w Soest w Holandii. Monument był ważnym elementem wystawy „When the Russians come” („Kiedy przybędą Rosjanie”) poruszającej zagadnienia związane z okresem tzw. zimnej wojny na terenie krajów niderlandzkich.
Odlany z brązu pomnik Włodzimierza Lenina autorstwa Dmitrija Pietrowicza Szwarca jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych eksponatów z powojennych zbiorów Muzeum. Historia rzeźby sięga połowy XX wieku. 23 lipca 1950 roku przy słynnym Muzeum Lenina w Poroninie odsłonięto pomnik Lenina jako dar robotników leningradzkich. Muzeum w Poroninie istniało od 1947 roku, prezentując wystawę stałą dotyczącą pobytu Włodzimierza Lenina w Krakowie i na Podhalu w latach 1912–1914. W 1990 roku muzeum zakończyło swoją działalność a pomnik zdemontowano. Do Kozłówki rzeźba została przekazana w maju 1999 roku przez Pracownię Konserwacji Zabytków S.A. w Krakowie. Monument jest elementem stałej ekspozycji plenerowej Galerii Sztuki Socrealizmu.

Jest to już druga podróż monumentu do zachodniej Europy. W 2010 roku pomnik Lenina zaprezentowany został we włoskiej Carrarze, na XIV Międzynarodowym Biennale Rzeźby – jednym z najważniejszych europejskich wydarzeń kulturalnych.

 

Alert Systemowy