Dziewiąte spotkanie z cyklu „Akademia Kozłowiecka”

16 października 2021
Dziewiąte spotkanie z cyklu „Akademia Kozłowiecka”

Dziewiąte spotkanie z cyklu „Akademia Kozłowiecka”

Dziewiąte spotkanie z cyklu „Akademia Kozłowiecka”

W dniu 16 października 2021 roku, po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, odbyło się dziewiąte spotkanie z cyklu „Akademia Kozłowiecka”, zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Okręgowy w Lublinie i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Akademia Kozłowiecka, przybliżająca życie i nauczanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz naukę społeczną Kościoła, nawiązuje do wykładów prowadzonych przez przyszłego Prymasa Polski dla sióstr franciszkanek i osób przebywających w czasach okupacji hitlerowskiej w kompleksie pałacowym Zamoyskich w Kozłówce.

Konferencję tradycyjnie rozpoczęła Msza św. odprawiona w kaplicy pałacowej Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Jej celebransem był ksiądz dr Krzysztof Stola, Asystent Oddziału, który wygłosił też tematyczną homilię.

Dyrektor lubelskiego oddziału „Civitas Christiana” Marcin Sułek dokonał otwarcia i prezentacji wystawy „Idącym w przyszłość 966–2016”, eksponowanej w pałacowej kaplicy. Wystawa, przygotowana przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, ukazuje unikalne, niepublikowane dotychczas fotografie z obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski.

Podczas spotkania odbyła się promocja trzeciej, rozszerzonej edycji książki „Niezwykły Gość. Ksiądz Stefan Wyszyński u Aleksandra i Jadwigi Zamoyskich w Kozłówce”. O publikacji, wydanej przez Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, opowiedziała Grażyna Antoniuk z Działu Edukacji, Informacji i Wydawnictw.

Druga część konferencji miała miejsce w Lubartowie. Na placu przed budynkiem Starostwa odbyło się otwarcie wystawy plenerowej „Czas to miłość”, przedstawiającej najważniejsze słowa Prymasa Tysiąclecia z kolejnych dekad jego życia. Spotkanie zakończył piękny koncert Komorowskiego Towarzystwa Śpiewaczego, pod dyrekcją dr. Witolda Błaszczyka. Widowisko słowno-muzyczne, zatytułowane „Nie lękajcie się”, zaprezentowane zostało w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Lubartowie.

Alert Systemowy