- Strona główna
- Wydarzenia
- Listopad w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce: „Polowanie na historię, czyli… Dzień Otwartych Drzwi”
Listopad w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce: „Polowanie na historię, czyli… Dzień Otwartych Drzwi”
Plakat wydarzenie „Polowanie na historię, czyli… Dzień Otwartych Drzwi Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Listopad w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zapowiada się niezwykle atrakcyjnie, a to za sprawą wyjątkowego Jubileuszu – Muzeum obchodzi swoje 80. urodziny!
To historyczne miejsce, przekazane 4 listopada 1944 roku decyzją Resortu Rolnictwa i Reform Rolnych Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego na cele kultury, stało się pierwszym Muzeum Narodowym na ziemiach wyzwolonych spod okupacji hitlerowskiej.
Z tej okazji w niedzielę, 10 listopada, zapraszamy na pełne atrakcji wydarzenie pt. „Polowanie na historię, czyli… Dzień Otwartych Drzwi Muzeum Zamoyskich w Kozłówce”. Tego dnia, w godzinach 10:00–15:00 pałac i jego ekspozycje będzie można zwiedzać swobodnie w towarzystwie dam i kawalerów w epokowych strojach, zatrzymując się na dłużej w historycznych wnętrzach. Bezpłatnie będzie można obejrzeć także Kaplicę z pokojem ks. Stefana Wyszyńskiego oraz wystawy: „1944. Meandry historii”, „Socrealizm. Galeria Sztuki”, „Rodzinny album” i Lapidarium.
Na odwiedzających czekają również dodatkowe atrakcje:
12:00 – Koncert Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Lubartowa
(Dziedziniec główny, przed pałacem)
13:30 – Pokaz filmu „Poszukiwany, poszukiwana” w reżyserii Stanisława Barei, kręconego na terenie muzeum (Teatralnia, I piętro, liczba miejsc ograniczona, rezerwacja tel. 81 852 83 10)
W trakcie wydarzenia odwiedzający będą mieli okazję zgłębić tajniki gry w brydża i szachy oraz podziwiać wyjątkowe egzemplarze zabytkowej broni. Przybliżymy również postacie kluczowe dla historii Kozłówki – Adama Zamoyskiego, II kozłowieckiego ordynata, i jego syna, Aleksandra Leszka Zamoyskiego – ostatniego właściciela dóbr kozłowieckich, podkreślając ich zasługi i znaczący wkład w rozwój regionu i kraju.
Na dziedzińcu głównym zostanie zaprezentowana plenerowa wystawa „Ojcowie Niepodległości”, wypożyczona dzięki uprzejmości lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 r., którzy reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami, ale mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Ponad dwumetrowe plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone będą ich biogramami.
Wszystko to stworzy niepowtarzalną atmosferę, sprzyjającą refleksji nad bogatą historią Kozłówki i całego regionu.