- Strona główna
- Wiedza
- Sztuka
- Gwiazdki i gwiazdy…
Po ekipie filmowej w Kozłówce ani śladu. Spragnionych informacji o gwiazdach z kręgu X Muzy zachęcamy do lektury dwóch tekstów o filmowej Kozłówce, zamieszczonych na www.muzealnictwo.com
Tych, którzy woleliby gwiazd poszukać w pałacowej ekspozycji także nie zawiedziemy. Wśród cennych kozłowieckich muzealiów jest wykonany z patynowanego brązu odlew popiersia aktorki teatralnej Elizabeth Rachel Félix (1821–1858) według pracy Jean-Baptiste Clesingera. Zarówno postać, jaki i autor pracy zasługują na wspomnienie.
Elizabeth Rachel Félix, nazywana Mademoiselle Rachel, była drugim dzieckiem wędrownego handlarza pasmanterią, Jakuba Felisa. Jakub i jego żona Estera byli Żydami z Alzacji. Kariera Elisabeth rozpoczyna się na początku lat 30. XIX wieku w Lyonie. Wówczas Rachelę, występującą z rodzeństwem na jednej z ulic, wypatrzył paryski muzyk, Alexandre-Étienne Choron. Za zgodą rodziców, zajął się edukacją dziewczyny, pomógł także w jej karierze. Rachel zadebiutowała w paryskim wodewilu, ale bardzo szybko trafiła do słynnej Comédie-Française. Była niezrównaną odtwórczynią postaci z tragedii Corneill’a oraz Racine’a. Krytycy chwalili jej nienaganną dykcję, doskonały głos, zdolności aktorskie, ale przede wszystkim nowatorski, jak na owe czasy, sposób interpretacji tekstu. Mademoiselle Rachel kochała paryska publiczność, udało jej się także zdobyć niemałą popularność w Rosji. Tournée po USA nie było już tak olśniewające z powodu choroby aktorki, ale także jej niedostatecznej znajomości angielskiego.
Elizabeth Rachel Félix zmarła mając zaledwie 37 lat. W ostatniej drodze na paryski cmentarz Père-Lachaise towarzyszyło jej 100 tysięcy ludzi.
Uroda, talent i osobowość Félixinspirowały wielu artystów. W gronie jej admiratorów znalazł się rzeźbiarz i malarz Jean-Baptiste Clesinger (1814–1883). Popularnie zwany Auguste to przyjaciel George Sand, późniejszy mąż jej córki, Solange, autor maski pośmiertnej Fryderyka Chopina i jego paryskiego grobu. Odlew jednej z jego prac, przywołujący postać Mademoiselle Rachel jest eksponowany w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.