- Strona główna
- Wydarzenia
- Bóg się rodzi ! – Kolędowy Koncert Republiki w Kozłówce
Późnym popołudniem 15 grudnia, kiedy pałac w Kozłówce wraz z jego otoczeniem spowił mrok, wnętrze kaplicy pałacowej rozświetliło się mnóstwem świec i rozbrzmiało z całej z mocy dźwiękami najpiękniejszych kolęd! Wszystko za sprawą Kolędowego Koncertu Republiki – „Bóg się rodzi!” Koncert ten został nagrany w celu emisji, która będzie miała swą premierę w wigilijny wieczór, w godzinach 17–19. O dokładnej godzinie emisji poinformujemy po uzyskaniu stosownej informacji.
Podczas nagrywania koncertu w pałacowej kaplicy w Kozłówce zgromadzili się reprezentanci władz regionalnych i lokalnych z Marszałkiem Województwa Lubelskiego Jarosławem Stawiarskim, wicemarszałkiem Marcinem Szewczakiem, posłem Przemysławem Czarnkiem, starostą powiatu lubartowskiego Janem Sławeckim, a także radni województwa i powiatu, przedstawiciele instytucji kultury i środowisk współpracujących z Muzeum Zamoyskich.
Kolędy wykonali utalentowani młodzi wokaliści z województwa lubelskiego: Alicja Habza, Anna Michałowska-Kotynia, Janeczka Mielko, Łukasz Mielko, Mateusz Obroślak oraz Natalia Wilk. Solistom towarzyszył zespół muzyczny pod dyrekcją Michała Iwanka: Andrzej Flis – saksofon, Marek Fedor – perkusja, Michał Kowalczyk – kontrabas, Kwartet Smyczkowy Ambitus, Łukasz Resiak – skrzypce, Klaudia Ślusarska – skrzypce, Anna Jodłowska-Resiak – altówka, Justyna Hebda – harfa, Małgorzata Pietroń – wiolonczela, Zuzanna Pastuszka i Alicja Iwan – chórki. Koncert poprowadziła Anna Popek.
Repertuar koncertu składał się z najpiękniejszych polskich kolęd: „Gdy się Chrystus rodzi”, „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Wesołą nowinę”, „Gdy śliczna Panna”, „Mizerna cicha”, „Jezus Malusieńki”, „Przystąpmy do szopy”, „Bóg się rodzi”. Pojawiły się również inne utwory jak „Bóg narodzi się” oraz instrumentalna improwizacja na harfie ,,Little Fountain" Samuela O. Pratta.
„Organizacja Kolędowego Koncertu Republiki – „Bóg się rodzi!” w kaplicy pałacowej w Kozłówce to dla nas niezwykłe wyróżnienie i radość. Słodkie dźwięki harfy, instrumentu znanego już trzy tysiące lat przed narodzeniem Chrystusa, mocniejsze brzemienia fortepianu i bębnów, wreszcie nowoczesne aranżacje jazzowe niektórych kolęd, niezwykle trafnie korespondowały z wnętrzem naszej neobarokowej kaplicy, której mury pamiętają setki odśpiewanych kolęd. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, mające siedzibę w jednej z najlepiej zachowanych rezydencji arystokratycznych w Europie, ma ambicję zyskania globalnej rozpoznawalności. Realizowany przez Telewizję Republika koncert, emitowany w Wigilię Bożego Narodzenia z pewnością przyczyni się do naszych zamierzeń. Dziękuję władzom naszego województwa, Telewizji Republika oraz Dominikowi Mielko, kierownikowi artystycznemu wydarzenia oraz wszystkim wykonawcom za bardzo udaną współpracę. Zapraszam wszystkich – także naszych Rodaków niezależnie od kraju aktualnego pobytu przed ekrany w wigilijny wieczór ” – mówił Dyrektor Muzeum Zamoyskich Andrzej Pruszkowski.