Nowe ekspozycje

Nowe_ekspozycje

Nowe_ekspozycje

Nowe_ekspozycje

Od 4 lipca w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce można zwiedzać cztery nowo wyremontowane obiekty o łącznej powierzchni ponad 2000 mkw. Jest to efekt zakończonego właśnie w Kozłówce projektu „Przebudowa, rewitalizacja i konserwacja budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce”.

Celem projektu było nie tylko zakończenie trwającego ponad 40 lat procesu rewaloryzacji zabytkowego obiektu, ale także zwiększenie atrakcyjności muzeum. W czterech wyremontowanych budynkach powstało 8 nowych ekspozycji, m.in. nawiązujących do dawnej kultury ziemiańskiej, pokazujących etapy remontu czy obrazujących rzeczywistość po 1945 r. Wszystkie ekspozycje zostały wyposażone w multimedia i zaprojektowane tak, by wchodzić w interakcję ze zwiedzającymi.

 

W Oficynie Północnej mieści się nowoczesne centrum obsługi ruchu turystycznego. Znajdują się tu kasy biletowe oraz terminale informacyjne, gdzie prezentowana jest oferta turystyczna muzeum oraz atrakcje regionu. Na tym samym poziomie znajduje się wystawa multimedialna „Kozłówka na osi czasu”, gdzie przedstawiona jest historia założenia pałacowo-parkowego w postaci wideomappingu uzupełnionego projekcją filmową z komentarzem córki ostatnich właścicieli – Jadwigi „Inki” Zamoyskiej.

Turyści mogą też zajrzeć do pokoju zagadek i pokusić się o rozwiązanie tajemnicy zaginionego klejnotu z naszyjnika Anieli Zamoyskiej. Najmłodsi zwiedzający mogą pobawić się interaktywnymi puzzlami z widokami pałacu i muzealnych eksponatów.

W piwnicach oficyny urządzono ekspozycję „Lapidarium”– przybliżającą funkcjonowanie dawnej siedziby arystokratycznej. W trzech salach można obejrzeć z bliska przedmioty, które stanowiły dawne wyposażenie pałacowej kuchni lub były związane z działaniem sieci wodno-kanalizacyjnej czy ogrzewaniem. W „Lapidarium” znajdują się także przedmioty, które zostały odkryte podczas remontu – kocioł parowy, który zasilał niezwykle nowoczesne, jak na początek XX wieku, ogrzewanie kaplicy pałacowej oraz ponad 100-letnie wina.

Na piętrze oficyny znajduje się 8 stylowo urządzonych pokoi pracy twórczej, którym patronują dawni mieszkańcy pałacu. Na samej górze budynku urządzono 4 magazyny studyjne oraz przestrzeń edukacyjną służącą do zajęć warsztatowych. Przygotowano 7 nowych tematów zajęć, które sukcesywnie będą wdrażane do oferty edukacyjnej.

 

W Oficynie Południowej zwiedzający mogą dowiedzieć się, jakie tereny należały do ordynacji Konstantego Zamoyskiego, dzięki multimedialnej grze „Mapki zamiast apki”. Na piętrze oficyny urządzono wystawę „Rodzinny album” powiązaną z genealogią rodu i olbrzymią kolekcją fotografii Konstantego Zamoyskiego. Główną atrakcją wystawy jest 8-stanowiskowy Fotoplastykon z prezentacjami: „Polskie rody arystokratyczne”, „Celebryci XIX wieku”, „Zamoyscy w Angoli” i „Rezydencje i fundacje Zamoyskich”. Zaaranżowano też atelier fotograficzne, a w gablotach umieszczono dawne aparaty fotograficzne oraz akcesoria służące do wykonywania zdjęć. Natomiast na parterze turyści będą mogli od sierpnia skorzystać z oferty, jaką zaserwuje bistro „U Szafarki”.

 

W Teatralni odnowiona została sala audio-wizualna, którą przystosowano do organizacji koncertów i spektakli teatralnych. Można tam również zobaczyć drugą odsłonę wystawy „Rodzinny album”, gdzie prezentowane są fotografie z kolekcji hrabiego ułożone poszczególnymi gałęziami rodu Zamoyskich.

 

W dawnej Stajni remontów, czyli koni hodowanych dla wojska, urządzono drugą odsłonę zbiorów sztuki socrealistycznej „Socrealizm. Galeria Sztuki”. Poprzez liczne aplikacje i multimedialne prezentacje materiałów archiwalnych ukazujących dorobek artystów po 1945 r., ten trudny okres w historii Polski przedstawiono w sposób przystępny dla młodzieży. Na piętrze budynku znajduje się magazyn studyjny oraz przestrzeń edukacyjna.

 

Projekt „Przebudowa, rewitalizacja i konserwacja budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce (dwie oficyny, stajnia, teatralnia) z adaptacją na cele kulturowe i turystyczne” został dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 

Cennik biletów nowych ekspozycji

Godziny otwarcia nowych ekspozycji

Alert Systemowy