Portret kobiety z dziewczynką na kolanach

Adolf Echtler (1843–1914)
Niemcy, Monachium, około 1890 roku
Płótno, olej
Wys. 80 cm, szer. 65 cm
Sygn.: u dołu po prawej „AD. ECHTLER”; na odwrocie pośrodku pieczęć z gryfem i napisem „MÜNCHEN”
Nr inw. MPK/MR/347
Przekaz 1958 r.

Literatura: Róża Maliszewska, Karta ewidencyjna zabytku; Thieme, Becker, t. X, s. 315–316; Saur, t. 32, s. 56; Dziecko w malarstwie od XVI do końca XIX wieku w zbiorach polskich, Muzeum Pałac w Wilanowie, Warszawa 2004, s. 102–103, 407, poz. 20; …zaczęło się w Kozłówce, historia dokonań pierwszego muzeum w powojennej Polsce (1944–2014)”, cz. II, Nabytki. Katalog wystawy, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, 2014, poz. 13.

Obraz przedstawia siedzącą w fotelu kobietę, która czyta książkę. Na kolanach trzyma małą dziewczynkę w półleżącej pozycji. Na białej sukience dziewczynki są rozsypane kolorowe kwiaty. Kobieta ma na głowie biały czepiec z wielką fioletową kokardą, ubrana jest w granatową suknię z białym kołnierzykiem. Kompozycja namalowana została z dużą dozą realizmu, umiejętnie zastosowane efekty światła i cienia podkreślają bogactwo zróżnicowanych, nasyconych barw oraz wyrazistość kształtów.

Autor portretu, Adolf Echtler, zajmował się tematyką rodzajową, malował głównie sceny z życia codziennego. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji, Wiedniu i w Monachium. W Monachium był uczniem Wilhelma v. Diez. Od 1869 roku wystawiał swoje prace w Monachium, Berlinie, Düsseldorfie, Dreźnie i Królewcu.
Obraz przekazany został do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce przez Muzeum Okręgowe w Toruniu w 1958 roku.

W 2001 roku został zakonserwowany na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kilkakrotnie prezentowany był na wystawach czasowych: „Przywrócone piękno. Tajemnice warsztatu konserwatora”, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, 2001; „Dziecko w malarstwie od XVI do XIX wieku”, Muzeum Pałac w Wilanowie, 2004; „Wśród kwiatów. Malarstwo i sztuka dekoracyjna od baroku do art deco”, Muzeum Południowego Podlasia, 2007; „Bakalaureaty arystokraty”, Muzeum Zamoyskich w Kozłowce, 2016.

Opr. Elżbieta Dybała