Domowe Teatry Zamoyskich – w dawnej kuchni dworskiej

14 września 2021
Fotografia ze ślubu Michała i Marii Zamoyskich

Fotografia ze ślubu Michała i Marii Zamoyskich

Fotografia ze ślubu Michała i Marii Zamoyskich

Wczoraj zakończyły się ostatnie warsztaty z cyklu „Domowe teatry Zamoyskich”, na których uczestnicy próbowali swoich sił na polu kulinarnym. W trakcie warsztatów nauczyliśmy się m. in. lepić pierogi nowodworskie oraz gotować pyszną i bardzo pożywną zupę zwaną „paysanką”. Tą datę wybraliśmy nieprzypadkowo. 12 września 1926 roku w Kozłówce pobrali się Michał i Maria Zamoyscy. W archiwum muzealnym znajduje się „Zawiadomienie o ślubie Marii Brzozowskiej z Michałem Zamoyskim” oraz „Menu przyjęcia weselnego”. Podczas okolicznościowego obiadu serwowano zupę „paysankę”, której nazwa prawdopodobnie wywodzi się z języka francuskiego, od słowa paysan, czyli wieśniak, chłop,a także wołowinę, kalafiory, pommes frites, sos holenderski oraz parfait czekoladowy. My postanowiliśmy odtworzyć jedną z weselnych potraw w 95. rocznicę ich ślubu.

Scenerię rodzinnej uroczystości opisał brat panny młodej w swoich wspomnieniach: „I znów zjazd z całej Polski, ślub w przepięknej kaplicy pałacowej, oficerowie z pierwszego Pułku Ułanów, wojewoda lubelski, generał Sikorski, biskupi i księża. Przed kaplicą stali w szeregach Sokoli na koniach. Po ślubie Michałowie wsiedli do powozu, który cały był pokryty różami, a ciągnięty przez sześć ogierów. Tłumy służby folwarcznej i zaproszeni wieśniacy w strojach lubelskich. Wieczorem fajerwerki i ogniska w całym parku.” (Antoni Belina Brzozowski, Kozłówka w moich wspomnieniach 1924–1942, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce 1998, s. 83–86).

 

Pejzanka

6 porcji gęstej zupy

Składniki:

1,5 litra mięsnego wywaru (na kościach – dobrze sprawdzają się żeberka –lub na drobiu)

liść laurowy, 2 ziarna ziela angielskiego, majeranek, sól, pieprz

1 kalarepa, pokrojona w kostkę

biała część pora, pocięta w plasterki

2 ziemniaki, pokrojone w kostkę

kawałek selera i kawałek korzenia pietruszki, pokrojone drobno

2 średnie marchewki, pokroje w kostkę

1 mała główka młodej kapusty, pokrojonej w kostkę (w kwadraty)

1 łyżka pasty pomidorowej, koncentratu lub kilka łyżek gęstego przecieru pomidorowego

2-3 łyżki ziemniaczanego purée (z jednego ziemniaka, 2 łyżek pełnego mleka i odrobiny masła)

1 łyżka drobno pokrojonych, suszonych grzybów (wcześniej namoczonych)

natka pietruszki

ząbek czosnku

1 mała cebula

100 g boczku

 

Wykonanie:

1. Jeśli trzeba, wywar odszumować (zbieramy szumowiny z powierzchni), a następnie zagotować go z przyprawami (liść laurowy, ziele, majeranek, sól, tłuczony pieprz). Dodać na gotujący się pokrojone warzywa – oprócz kapusty, gotować razem do miękkości, około 15-20 minut.

2. Dodać kapustę, grzyby , pastę pomidorową, przetarty ząbek czosnku i puree ziemniaczane – dokładnie wymieszać, najlepiej metalową rózgą  i gotować razem około 10 minut.

3. Z pokrojonego w kostkę boczku wytopić skwarki, dodać pokrojoną w kostkę cebulkę i zeszklić.

4. Dodać boczek i cebulę do zupy. Spróbować: w razie potrzeby doprawić, posypać natką pietruszki i podawać.

Smacznego!


Projekt: „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”  



 

Alert Systemowy