Stara pudernica

gallery_(12)

gallery_(12)

gallery_(12)

To jeden z najchętniej fotografowanych przedmiotów z pałacowej kolekcji. Niespełna 13-centymetrową koneweczkę eksponujemy w witrynie salonu białego. Drobiazg, wykonany z porcelany w latach 60. XVIII wieku, powstał w manufakturze porcelany w Miśni.

Jak przystało na „prawdziwą” konewkę, nasze naczynie ma wylew, zakończony szerokim, okrągłym, płaskim sitkiem. Szyjkę konewki zabezpiecza kopulasta zakręcana przykrywka, zwieńczona różyczką. Stylizowane, malowane bukiety i girlandy kwiatów w kolorach: purpurowym, szarobłękitnym, żółtym i zielonym zdobią ucho, stopę i korpus przedmiotu.

Konewka z porcelany, zakupiona przez nasze Muzeum w warszawskiej DESIE w roku 1983, budzi zainteresowanie naukowców. Jest „punktem spornym” dyskusji o przeznaczeniu tego przedmiotu. Są wśród badaczy tacy, którzy uważają, że koneweczka to nic innego jak pudernica do dekorowania ciast. Inni sądzą, że ten przepiękny drobiazg służył w XVIII wieku jako wymyślna polewaczka do spłukiwania palców podczas posiłków. A turyści… najchętniej napełniliby koneweczkę pachnącą esencją herbacianą.

Alert Systemowy